Breaking News
Home / Lajme nga Zvicra (page 10)

Lajme nga Zvicra

Besa e Winterthurit, lideri i pa mposhtur

Winterthur, me 6 Nëntor 2018 Edhe pse zyrtarisht në regjistrin e futbollit zviceran njihet me emrin Eisenbahner SV, në fakt bëhet fjalë për klubin shqiptar FC Besa nga Winterthuri, që këtë sezon po regjistron rezultate të shkëlqyeshme në Ligën e 4-të të Cyrihut. Me një bilanc shumë pozitiv, me nëntë …

Read More »

Kreu në Tabelë për FC Besën e Biel/Biennes në sezonin vjeshtor

Biel/Bienne, më 6 Nëntor 2018 FC Besa e Biel/Biennes radhitët në mesin e pesë ekipeve të para shqiptare në Zvicër që sezonin vjeshtor në sezonin 2018/18 në ligën ku garon, e përundon në krye të tabelës. Shtatë fitoret dhe dy barazimet i siguruan pikët e barabarta ekipit shqiptarë në Ligën …

Read More »

FC Diaspora, ekipi i vetëm shqiptar në Zvicër që mbyll sezonin vjeshtor pa humbje

E Mërkurë, 7 Nëntor 2018 Suksesit të ekipeve shqiptare në Zvicër në sezonin vjeshtor, me meritë i prin FC Diaspora e Delemontit, që garon në Ligën e 3-të në Grupin e 7-të Bern/Jura, jo vetëm pse ka përfunduar në vendin e parë, por edhe për faktin se është ekipi pa …

Read More »

Mirënjohje dhe frymëzim për bamirësi, për Lulzim Zhaku Aliun nga u.d.ambasadori prof.dr. Halim Hyda

në Zvicër/Bern, më 20 Tetor 2018 U.d.Ambasadori i Maqedonisë në Zvicër, Halim Hyda ka nisur me një aktivitet shumë interesant dhe të rrallë, e që ka për qëllim shprehjen e falënderimit dhe mirënjohjes bashkatdhetarëve që kanë kontribuuar në sfera të ndryshme në dekadat e fundit, qoftë në Zvicër, apo edhe …

Read More »

Durim Racaj rikthehet te AFM Futsal Maniacs në Super Ligen e Zvicrës

Wettingen/Aargau, më 7 Tetor 2018 Sezoni i ri në kampionatin zviceran të Futsallit e gjen me klub të ri futbollistin shqiptar, Durim Racajn, përcjellin radiovala.com dhe alsbsport.ch. Për shkak të ndëshkimit me shtatë lojë mos lojë, mesfushori mungoi në katër takimet e sezonit të shkuar te ish klubi i tij, …

Read More »

Në Zvicër votuan 113 qytetarë të Maqedonisë, 100 PËR Referendumin

Bern, më 29 Shtator 2018 Për Refereundimin për ndryshimin e emrit të Maqedonisë, u votua edhe në ambasadën e vendit tonë në Bern të Zvicrës. Nga gjithsejtë 321 qytetarë të regjistruar, 113 kanë votuar, njoftoi ekskluzivisht për radiovala.com, Halim Hyda, Kryetar i Komisionit Zgjedhor në Zvicër, njëherit edhe Ushtrues detyre, …

Read More »

Gjyqtari Bekim Zogaj gjithandej nëpër ngjarjet e mëdha të futbollit, në Zvicër dhe mbarë Europën

Cyrih, me 21 Shtator 2018 Gjyqtari anësor Bekim Zogaj falë punës, përkushtimit dhe profesionalizimit të treguar në fushë, ka arritur që ta fitoj besimin për t’i referuar ndeshje të rëndësishme të futbollit, qoftë në garat klubeve në Zvicër, por edhe në garat e UEFA-as, përcjellin radiovala.com dhe albsport.ch. Zogaj nuk …

Read More »

Albertoz Murtajt i besohet suksesi i FC Besës së Biel/Biennes

Biel, me 5 Shtator 2018 Pasi që arriti ta shpëton ekipin nga rënia një kategori më poshtë, drejtuesit e FC Besës së Biel/Biennes i’a kanë besuar suksesin e radhës trajnerit të mirënjohur shqiptar në Zvicër, Albertoz Murtajt, përcjellin radiovala.com dhe albsport.ch. “Gjatë bisedës që kishim me kryesin e klubit, arritëm …

Read More »