Breaking News
Home / Lajme nga Rajoni

Lajme nga Rajoni

Nga 1 janari 2019 qytetarët e ish’Jugosllavisë mund të punojnë në Gjermani pa vizë

Nga 1 janari 2019 qytetarët e ish’Jugosllavisë mund të punojnë në Gjermani pa vizë.Gjermania për shkak të nevojës për punëtorë të rinjë po e ndryshon ligjin që të huajt, gjegjësisht qytetarët e ish’Jugosllavisë të mund të punojnë në këtë shtet pa pasur nevojë për vizë pune. Aktualisht në Gjermani pa …

Read More »

Avioni i parë i “Air Albania” ulet në Rinas

Në qershor të këtij viti, qeveria nisi procedurat për krijimin e shoqërisë “Air Albania”. Tre ortakët e saj janë “Albcontrol” me 10%, që përfaqëson palën shqiptare, dhe dy subjekte të tjera, “Turkish Airlines” dhe “MDN Investment”, përkatësisht me 49 dhe 41%. Sipas qeverisë, krijimi i kompanisë “Air Albania” do të …

Read More »

Ahmeti: Jashtë NATO-s, Maqedonia vështirë të mbijetojë

Tiranë, 11 shtator – A duam paqe, a duam marrëdhënie të mira ndër fqinjësore? A duam stabilitet?. Referendumi i 30 shtatorit është vula që i jep vlera paqes, stabilitetit dhe mbyllet një kapitull tash e 25 vjet. Është referendum për NATO. Kështu është shprehur lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim, …

Read More »

Berisha: Ndryshimi i kufijve, ide e Drashkoviç

Diskutimet për korrigjim të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë, ish-kryeministri Sali Berisha i sheh si një përpjekje për të vënë në jetë planin e hershëm të Serbisë për të aneksuar territore shqiptare. “Kjo ideja e kufijve që serviret si ide shqiptare dhe me një dhimbshuri të madhe për Preshevën, është …

Read More »

Cipras: Uroj dhe shpresoj që miku im Zoran Zaev ta fitojë referendumin

Para nesh kemi marrëveshje shumë të rëndësishme dhe historike, e cila nëse ratifikohet në referendumin e vendit fqinj dhe në qoftë se përfundon edhe reforma kushtetuese do të ofrojë një mundësi unike për vendin dhe Selanikun, deklaroi kryeministri grek Aleksis Cipras në konferencën tradicionale për shtyp në Selanik. Duke folur …

Read More »

“Daily Mail”: Tirana mes 10 qyteteve që duhen vizituar

E përditshmja britanike “Daily Mail” ka listuar kryeqytetin shqiptar, Tiranën si një nga destinacionet që nuk duhen humbur për t’u vizituar, pasi kostoja e udhëtimit është e lirë. Tabloidi britanik ka listuar Tiranën në vendin e 7 mes 10 qyteteve ku arrihet me fluturim direkt nga aeroportet angleze për një …

Read More »

Thaçi: Shqiptarët të mbështesin masovikisht referendumin në Maqedoni

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi në “Opinion” në Tv Klan ka folur për marrëveshjen me Serbinë dhe ndikimin në rajon. Ai, ka shfrytëzuar këtë dalje edhe për referendumin në Maqedoni. “I ftoj shqiptarët në Maqedoni që të dalin dhe të mbështesin masovikisht referendumin. Marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë nuk do …

Read More »

Komisioni LIBE votoi pro liberalizimit të vizave për Kosovën

Komiteti për Liritë civile, drejtësi dhe çështje të brendshme (LIBE) që funksionon në kuadër të Parlamentit Evropian ka votuar sot pro liberalizimit të vizave për Kosovën. Me 30 vota pro, 10 kundër dhe 2 abstenime,  Komisioni LIBE ka miratuar raportin e Komisionit Evropian për heqjen e vizave për qytetarët e …

Read More »

Komisioni LIBE sot pritet të votojë për liberalizimin e vizave për Kosovën

Komiteti për Liritë civile, drejtësi dhe çështje të brendshme (LIBE) që funksionon në kuadër të Parlamentit Evropian sot pritet të votojë për liberalizimin e vizave për Kosovën. Fillimisht do të këtë miratim të rendit të ditës, miratimi i procesverbaleve të mbledhjeve, dhe pastaj nisin temat për të cilat do të …

Read More »

Meta thirrje shqiptarëve të Maqedonisë të votojë pro referendumit

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta në një intervistë për “Albanian Daily News”,ka folur edhe për referendumin e 30 shtatorit që do të mbahet në Maqedoni lidhur me marrëveshjen e arritur me Greqinë për emrin e ardhshëm. “Integrimi i rajonit në BE dhe në NATO është një proces i rëndësishëm dhe …

Read More »