Breaking News
Home / Lajme (page 30)

Lajme

Elezi: Vendi i gatshëm të ndajë përgjegjësitë për ruajtjen e stabilitetit në rajon

Si një anëtare e NATO-s, Maqedonia është e gatshme që në përgjithësi të ndajë të gjitha obligimet dhe përgjegjësitë për ruajtjen e qetësisë dhe stabilitetit rajonal dhe ndërkombëtarë, kështu deklaron për mediat zëvendësministrja e financave Shiret Elezi e cila ishte pjesë e delegacionit të kryeministrit Zaev ku pritën në takim …

Read More »

Gjenerali Curtis Scaparrotti për vizitë në Maqedoni

omandanti i komandës së forcave amerikane në Evropë dhe komandës së lartë të NATO-s për Evropë, gjenerali Curtis Scaparrotti sot do të qëndrojë për vizitë në Maqedoni. Ai do të takohet me kryeministrin Zoran Zaev. Së pari, gjenerali Skaparoti do të pritet zyrtarisht në Ministrinë e Mbrojtjes, ku do të …

Read More »

Departamenti Shtetëror i ShBA-ve: Maqedonia jep shembull të rëndësishëm në luftën kundër terrorizmit

Siç raportojnë nga AIM Departamenti Shtetëror i ShBA-ve shprehi falenderime ndaj Maqedonisë për shkak të përgjegjësisë të treguar ndaj shtetasve të saj të cilët ishin kapur në Siri nga Forcat Demokratike Siriane, ndërsa kanë luftuar në anën e Shtetit Islamik. “Maqedonia jep shembull të rëndësishëm për bashkësinë ndërkombëtare që duhet …

Read More »

Sheqerinska: 90% e kohës në takimet e liderëve u harxhua për amnistimin e OBRM-PDUKM-së

“Në mënyrë të përgjegjshëm vërtetoj dhe kërkoj publikisht të më demantojnë në atë se 90% të kohës në takimet e liderëve ishte harxhuar në kërkesën e OBRM-PDUKM-së për amnisti”, deklaroi zëvendës Kryeministrja dhe Ministrja për Mbrojtje Radmila Sheqerinska në një intervistë për Kanal 5. Ajo tha se kërkesa nuk ka …

Read More »

Flet babai i Valon Behramit: 20 vite la zemrën për Zvicrën, por e larguan me një telefonatë

Vetëm para pak javësh, zviceranët shprehnin nevojën për t’i pasur 11 Valon Behramë në përfaqësuesen e tyre. Kjo ishte mënyra më e mirë për helvetikët, që të shprehnin mirënjohje për mesfushorin shqiptar, i cili arriti ta ”fusë në xhep” futbollistin më të shtrenjtë në botë, Neymarin, të cilin nuk e …

Read More »

Publikohet anketë e re për partitë politike në Maqedoni

Në pyetjen “Për cilën parti politike do të votoni nëse nesër do të mbahen zgjedhje parlamentare”, 24.4% e të anketuarve janë përgjigjur se do të votojnë për LSDM-në, 24% për OBRM-PDUKM-në, 6.9% për BDI-në, 2.7% për Aleancën për Shqiptarët, 1.7% për Lëvizjen BESA, 2.5% parti të tjera, ndërsa 37.8% janë …

Read More »

Real Madridi dhe Chelsea kanë aritur marëveshje për transferimin e lojtarit Thibaut Courtois

Real Madridi dhe Chelsea kanë aritur marëveshje për transferimin e lojtarit Thibaut Courtois (26 vjeç), që do të nënshkruaje me klubin për 6 sezonet e ardhshme. Pas testimeve mjeksore që do të zhvillohen gjatë ditës së nesërme (9 Gusht), lojtari do të prezentohet në ora 13:00 në zyrat presidenciale të …

Read More »

Elezi: Kufizohen shpenzimet që qytetarët paguajnë për kredi të shpejta

Zvoglohen shpenzimet e larta për kreditë e shpejta. Me ndryshimet ligjore, të përgatitura nga Ministria e financave, shpenzimet totale vjetore për kreditë konsumatore janë kufizuar në 55% të kredisë. Më parë shpenzimet vjetore nuk ishin të kufizuara dhe arrinin deri në 500% të kredisë. Ndryshimet gjithashtu përfshijnë kredi të vogla …

Read More »

HIDHET SHORTI NË LIGAT E DYTA, GOSTIVARI NDESHJEN E PARË DO TA ZHVILLOJ SI MYSAFIR NDAJ KORABIT TË DIBRËS

Në “Shtëpinë e futbollit” sot është tërhequr shorti i ndeshjeve në të dyja Ligat e Maqedonisë në futboll për sezonin 2018/19. Që në fillim të këtij sezoni do të kemi dy derbi shqiptarë: Korabi e prêt Gostivarin ambicioz, kurse Gobleni i Kumanovës do të pres Struga Trim Lum, poashtu njëprej …

Read More »

Fortnite fillimisht do të funksionojë vetëm për Galaxy Note 9 dhe Galaxy Tab S4

Fortnite për Android po vjen së shpejti por sipas disa raportimeve do të ofrohet ekskluzivisht për 30 ditë vetëm në Galaxy Note 9. Një version i gjetur nga interneti i lojës konfirmon se Fortnite për Android është i limituar vetëm për pajisjet më të fundit të Samsung. Zhvilluesit e XDA …

Read More »